Trener personalny, czym kierować się w wyborze?

Strona główna 9 Porady 9 Trener personalny, czym kierować się w wyborze?

Treningi personalne stały się obecnie coraz chętniej wybieraną formą ćwiczeń. Warto uświadomić sobie, na czym dokładnie polegają i czego można się po nich spodziewać.

Na czym polega trening personalny?

Treningi personalne to indywidualne zajęcia z profesjonalnym trenerem. Zwykle trwają około godziny i wymagają uprzednich konsultacji. Wykwalifikowany trener ma wiedzę na temat bezpiecznych ćwiczeń. Często do planu treningowego dostosowanego do potrzeb klienta dobierana jest również dieta. Uzupełnia ona ćwiczenia, dzięki czemu uzyskane efekty są lepsze. Podczas rozmowy przed rozpoczęciem współpracy trener przeprowadza wywiad dotyczący oczekiwań oraz stanu zdrowia. Jest to szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo podczas treningu – należy uprzedzić o posiadanych kontuzjach i schorzeniach. Dzięki otwartej komunikacji trener personalny będzie mógł poprowadzić zajęcia tak, aby były możliwie najbardziej efektywne. Dodatkowe informacje, których może oczekiwać prowadzący to również dotychczasowe nawyki żywieniowe i zakres możliwości fizycznych. Trener personalny ma wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym plan treningowy będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od oczekiwań, znajomość anatomii, fizjologii oraz różnorodnych metod treningowych pozwoli wypracować zamierzone efekty. Coraz częściej ograniczenia zdrowotne przestają być przeszkodą dla treningów personalnych, ze względu na dostęp do programów prozdrowotnych, konsultowanych z fizjoterapeutą. Tak opracowane treningi skupiają się na konkretnych problemach oraz ze szczególnie biorą pod uwagę zdrowie klienta.

Na czym polega trening personalny?

Zalety współpracy z trenerem personalnym

Systematyczne uprawianie sportu poprawia kondycję oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie. W wielu przypadkach wystarczy do tego siłownia na świeżym powietrzu, jakich wiele dostępnych jest we Wrocławiu. Niemniej jednak treningi personalne posiadają wiele zalet i odpowiadają na potrzebę dużej grupy zainteresowanych. Przede wszystkim pozwalają ustalić konkretny cel treningowy oraz umożliwiają jego osiągnięcie. Dodają motywacji i wytrwałości, dzięki którym pod okiem profesjonalnego trenera można osiągnąć zamierzone efekty. Dla wielu osób rytm zajęć stanowią szczególną zaletę – samemu trudno jest utrzymać postanowienie. W trudnych momentach obecność drugiej osoby nie pozwoli tak łatwo odpuścić. Profesjonaliści wiedzą jak dodatkowo zachęcać trenujących, nawet w chwilach zwątpienia. Podczas zajęć indywidualnych z trenerem można przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa poprawić swoją technikę. Nawyki wyrobione podczas wcześniejszych doświadczeń ze sportem mogą być długofalowo szkodliwe. Dzięki kontroli wykwalifikowanego trenera łatwo można je wyeliminować i kontynuować ćwiczenia w poprawnej formie. Wrocław posiada wiele urokliwych miejsc do dodatkowych treningów przy pięknej pogodzie. Dzięki nabytym umiejętnością pozostaną one bezpieczne – nawet gdy w okolicy nie będzie trenera. Niepodważalną zaletą tego rodzaju treningów jest indywidualne podejście, którego tak brakuje podczas zajęć grupowych. Trener może w pełni skupić się na ćwiczącym – na jego możliwościach oraz potrzebach. Jest to szczególnie istotne również w aspekcie praktycznym. Wybierając formę treningów personalnych, można dopasować godziny zajęć do grafiku. Niezależnie czy na przeszkodzie stoją obowiązki zawodowe, czy domowe.

Cechy dobrego trenera personalnego

Jakość treningu personalnego i późniejsze efekty uzależnione są w dużej mierze od kompetencji trenera. Warto poświęcić dłuższą chwilę i wybrać najlepszego. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na potwierdzone kwalifikacje. W polskim prawie nie ma niestety jasno zdefiniowanych wymagań wobec trenerów personalnych. Wiele zależy od indywidualnego podejścia klubu fitness, w którym dany trener pracuje. Ogromną zaletą jest wykształcenie z zakresu sportu, fizjoterapii oraz dietetyki. Studia nie są jednak jedyną drogą – istnieje wiele wysokiej jakości kursów przygotowujących do tego zawodu. W wielu przypadkach dają one wystarczającą wiedzę. Następnym krokiem jest doświadczenie, którego nie może zabraknąć. Trener personalny powinien pasjonować się sportem i samemu trenować. Zamiłowanie do pracy przekłada się w wielu przypadkach na chęć ciągłego rozwoju i zaangażowanie. A w przypadku treningów indywidualnych aktywny, energiczny trener jest kluczowy. Efekty zamiłowania do sportu widać gołym okiem. Profesjonalny trener powinien reprezentować wyglądem jakość swoich treningów. Stanowi wtedy swoją najlepszą wizytówkę i potwierdzenie umiejętności. Należy jednak pamiętać, że trener personalny powinien zachowywać balans między siłownią a innymi aktywnościami. W innym przypadku szybko dopadnie go wypalenie zawodowe, a tym samym obniży się jakość oferowanych przez niego treningów. Warto dowiedzieć się czegoś o pozazawodowych pasjach potencjalnego trenera. Ostatnią, choć nie mniej istotną cechą idealnego trenera personalnego jest umiejętność budowania relacji. Trudno o skuteczną motywację, gdy ćwiczący nie ma zaufania do swojego trenera. Warto wybrać taką osobę, z którą dobrze prowadzi się rozmowę i łatwo złapać z nią pozytywny kontakt. Treningi bywają trudne i męczące, dzięki odrobinie sympatii chętniej się na nie wraca.