Pandemia wpłynęła dezorganizująco na wiele sfer życia – również na treningi personalne. Zajęcia sportowe zostały czasowo zablokowane. Podczas wznowienia pracy siłowni zarówno pracownicy, jak i klienci zobowiązani są do przestrzegania wzmożonych zasad higieny.
Czym charakteryzuje się trening personalny?
Trening personalny to indywidualne zajęcia pod opieką profesjonalnego trenera. Dzięki temu program jest całkowicie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przed rozpoczęciem regularnych spotkań kandydat odbywa rozmowę z trenerem, podczas której przedstawia swoje oczekiwania. Szczególnie istotne jest również wskazanie na istniejące obecnie bądź w przeszłości problemy zdrowotne – to ważna informacja dla trenera, którego obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Optymalny plan treningowy zakłada 3-4 spotkania w tygodniu. Ilość ta jest jednak uzależniona od możliwości i potrzeb klienta. Zajęcia pod okiem trenera trwają zwykle godzinę i zawierają w sobie zarówno właściwe ćwiczenia, jak i rozgrzewkę oraz rozciąganie. Treningi personalne są odpowiednie dla osób, które potrzebują zewnętrznej motywacji. Dzięki nim zamierzone cele można osiągnąć szybciej i bezpieczniej. Profesjonalista jest w stanie skontrolować technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń i w przypadku popełniania błędów – skorygować. Co wpływa również na efektywność danego ćwiczenia. W trakcie poszczególnych treningów można skupiać się na różnorodnych problemach. Niezależnie czy celem ma być spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej, poprawa kondycji czy wymodelowanie mięśni, doświadczony trener bez problemu pomoże w jego osiągnięciu. Dlatego podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu treningów z trenerem personalnym, należy świadomie podejść do jego wyboru. To właśnie od trenera w dużej mierze zależy efekt ćwiczeń. Musi być to osoba posiadająca wiedzę zarówno z zakresu metod treningowych, jak i anatomii i fizjologii. Warto zwrócić również uwagę na doświadczenie danego trenera oraz jego wygląd. Ciało trenera personalnego jest jego najważniejszą wizytówką. Podczas pierwszego spotkania ważny jest również kontakt – do trenera trzeba mieć zaufanie i sympatię. Dzięki temu treningi będą również przyjemnością.
Zalety treningu personalnego
Każda forma dbania o sprawność fizyczną i zdrowie jest dobra. Treningi pod okiem profesjonalnego trenera personalnego cechują się zaletami, których inne zajęcia nie mają. Główną cechą jest indywidualne podejście do klienta. Pozwala na to skupienie się trenera przez całe zajęcia na jednej osobie. Może zadbać o bezpieczeństwo klienta nawet posiadającego fizyczne schorzenia bądź urazy. Podczas ćwiczeń jest również czas na dokładne wyjaśnienie zasad ćwiczeń oraz fizjologicznych reakcji organizmu. Równolegle może zostać opracowany plan żywienia, wspierający klienta w osiągnięciu zamierzonego celu. W przypadku osób mających trudności z regularnością i motywacją trener nie pozwala łatwo zrezygnować. Pomaga i rozwiewa wątpliwości. Trener udziela wsparcia nie tylko technicznego – podnosi morale, jeśli szwankują po wyjątkowo ciężkich ćwiczeniach. Łatwiej jest znaleźć wymówkę przed sobą niż przed drugą osobą. Dobry trener będzie towarzyszył podczas całej drogi po sukces.
Zasady bezpieczeństwa i higieny po pandemii
Ćwiczenia na siłowni zawsze wymagały przestrzegania ścisłych zasad higieny. Wysiłek fizyczny zawsze wiąże się z potem i otarciami. W przypadku ćwiczeń z wykorzystaniem ogólnodostępnych maszyn i akcesoriów można być narażonym na zanieczyszczenia pozostawione przez poprzednich użytkowników. W czasach pandemii zachowanie higieny podczas ćwiczeń jeszcze mocniej zyskało na ważności. Przestrzeganie pewnych uniwersalnych zasad powoli zachować bezpieczeństwo, a w konsekwencji również zdrowie. Należy zaznaczyć, że trening personalny pozwala ograniczyć kontakt z innymi użytkownikami siłowni – w niektórych sytuacjach przeprowadzany jest w oddzielnym pomieszczeniu. Jeśli jednak niezbędne będzie skorzystanie ze sprzętów, należy zadbać o kilka akcesoriów. Wszystkie niezbędne sprzęty są dostępne w sklepach sportowych we Wrocławiu. Pierwszym dobrym zwyczajem jest zabieranie ze sobą na trening dwóch ręczników – jeden do ocierania twarzy z potu, drugi dla zabezpieczenia niektórych części maszyn, z którymi styka się ciało. Pozwoli to uniknąć niechcianego kontaktu z bakteriami oraz potem poprzednich użytkowników. Nie wszystkie sprzęty można jednak okryć ręcznikiem. W takiej sytuacji należy wszystkie powierzchnie, których się dotyka przetrzeć środkiem dezynfekującym. Najlepiej wykonać to dwukrotnie – przed rozpoczęciem treningu i po jego zakończeniu. W większości siłowni środki te są ogólnodostępne. Warto również pozbyć się odruchu przecierania twarzy dłonią. Choć to pozornie nieszkodliwy ruch, przenosi on bakterie ze sprzętów w okolice oczu i ust. W połączeniu z potem znajdującym się na twarzy może stwarzać to potencjalne zagrożenie. Po treningu należy wziąć staranny prysznic, pamiętając o poruszaniu się jedynie w swoich klapkach – ograniczy to ryzyko grzybicy stóp. Strój sportowy należy od razu po przyjściu z siłowni uprać, a buty można spryskać środkiem dezynfekującym.