Trening a spowolnienie procesu starzenia

Strona główna 9 Porady 9 Trening a spowolnienie procesu starzenia

Chcesz szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zmniejszyć tkankę tłuszczową? Wybierz trening interwałowy. Pozwoli on nie tylko uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale także spowolnić proces starzenia się na poziomie komórkowym. Wydaje się to niemożliwe, jednak wyniki badań jednoznacznie na to wskazują. Jaki wpływ na starzenie się ciała ma odpowiednia aktywność fizyczna?

Czym jest starzenie się organizmu? 

Starzenie się organizmu związane jest z naturalnym procesem biologicznym, który polega na postępowaniu powolnych uszkodzeń na poziomie komórkowym. Skutki tego przebiegu są nieodwracalne. Mają one wpływ na wiele zachodzących zmian, między innymi ubytek tkanki mięśniowej, siwienie włosów, spadek wydolności organizmu, redukcja elastyczności skóry i nie tylko. Jest to proces dobrze nam znany, który wiele osób stara się zahamować. Warto jednak podjąć te próby odpowiednio wcześniej z pomocą odpowiedniej profilaktyki przyjaznej dla naszego ciała i organizmu.

Starzenie się to naturalny efekt, który objawia się między innymi pogorszeniem się pracy narządów i organizmu, zmniejszeniem zdolności zwalczania infekcji oraz urazów w odpowiedzi na postępujące zjawiska zachodzące w naszym ciele. Niestety wraz z upływem czasu zwiększa się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, takich jak między innymi nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory i inne. Można im zapobiec poprzez 

Wpływ aktywności fizycznej na proces starzenia się organizmu 

Istnieje jednak pewna zależność pomiędzy uprawianiem sportu oraz jego pozytywnym wpływem na organizm. Coraz popularniejszy HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności wymaga od ćwiczącego wykonywania krótkich i mocnych zadań z przerwami o niskiej intensywności. Według przeprowadzonych badań przeprowadzonych zarówno na młodszej jak i starszej grupie ochotników wykonujących tego typu treningi przez trzy miesiące, pobrane próbki komórek zarówno przed jak i po wykazały, że wykonywany przez nich trening spowodował pobudzenie mitochondriów do wygenerowania o wiele wyższej energii, co było szczególnie widoczne zwłaszcza w grupie starszej. 

Jakie ma to znaczenie? Otóż aktywność mitochondriów zmniejsza się wraz z wiekiem, co powoduje między innymi pogorszenie poziomu spalania kalorii czy obniżania poziomu cukru we krwi, a także znaczne zmniejszenie masy mięśniowej i spadek wydolności organizmu. Dzięki przeprowadzonym badaniom udało się stwierdzić, że wśród osób wykonujących trening HIIT po trzech miesiącach możliwe było zatrzymanie spadku poziomu mitochondriów i pobudzenie ich do pracy. Wśród innych pozytywnych aspektów zauważono także znaczną poprawę wydolności układu krążenia, zwiększenie się ilości przyswajalnego tlenu do organizmu oraz poprawa pracy płuc i serca. To jednoznacznie wskazuje, jak bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i postępujące procesy starzenia się ma prawidłowo wykonany trening o odpowiedniej intensywności. 

​Wpływ aktywności fizycznej na proces starzenia się organizmu 

Korzyści dla zdrowia wynikające z aktywności fizycznej 

Korzyści zdrowotne, które wynikają bezpośrednio z prowadzonych aktywności mają wpływ w zwalczaniu problemów związanych z wiekiem jak i ryzykiem wystąpienia chorób i niepełnosprawności. Ćwiczenia o dużej intensywności prowadzą do przebudowania mięśni szkieletowych i stymulują wiele dobroczynnych procesów.  Istnieją różne rodzaje ćwiczeń, które mogą stymulować reakcje organizmu w danym zakresie. Ćwiczenia aerobowe zwiększają zdolności mitochondrialnych enzymów oksydacyjnych i pozwalają na poprawę wrażliwości organizmu na cukier. Jest to możliwe, ponieważ trening ten polega na wykonywaniu krótkich okresów aktywności o wysokiej intensywności, dzięki czemu zwiększamy wydolność tlenową i mitochondrialną. 

Co ma wpływ na postępowanie procesu starzenia się organizmu? 

Na postępujący proces starzenia się organizmu wpływ ma zdecydowanie wiele czynników, takich jak między innymi niekorzystne warunki środowiskowe, stres oraz prowadzony styl życia- w tym przyjmowane używki. Aby zapobiec negatywnym aspektom tego stanu, poza prowadzeniem odpowiedniej i regularnej aktywności fizycznej warto zadbać o prawidłową dietę. Jadłospis bogaty w dużą ilość cukrów i węglowodanów, tłuszczów i produktów przetworzonych sprawia, że nasz organizm funkcjonuje zdecydowanie gorzej i zaczyna być podatny na różne negatywne czynniki. Aby temu zapobiec, warto włączyć do swojej codziennej diety produkty bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. To między innymi warzywa i owoce oraz dobrej jakości białko, węglowodany i nienasycone tłuszcze. 

Jeśli jesteś mieszkańcem Wrocławia i zdecydowałeś się na podjęcie profesjonalnych treningów personalnych, warto włączyć w ten proces również odpowiedni jadłospis dostosowany do Twoich prywatnych potrzeb, o który zadba odpowiedni lekarz dietetyk. 

Czy warto podejmować się regularnej aktywności fizycznej?

Zdecydowanie warto podejmować się regularnej aktywności fizycznej, oraz treningów pod okiem doświadczonego trenera. Dzięki temu możemy uzyskać wiele miarodajnych korzyści, w tym pozytywnego wpływu na nasz organizm również na poziomie komórkowym. Ma to niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jeśli jesteś mieszkańcem Wrocławia i poszukujesz dobrego trenera personalnego, skontaktuj się z nami.