Jesteś wiecznie zmęczony? To dlatego, że nie ćwiczysz

Strona główna 9 Porady 9 Jesteś wiecznie zmęczony? To dlatego, że nie ćwiczysz

Rozwój technologiczny sprawił, że nasza siła fizyczna i sprawność, przestały być kluczowe dla przetrwania. Coraz mniej osób wykonuje pracę fizyczną w pierwotnym tego słowa znaczeniu. Po długim dniu pracy fizycznej, najlepszym odpoczynkiem było wszystko, co nas fizycznie nie angażuje. To logiczne.

Ewolucyjnie, posiadamy wiele mechanizmów, które zabezpieczają nas przed przeciążeniem fizycznym ciała. Wyraźny ubytek energii, senność, nagromadzenie kwasu mlekowego, bóle mięśniowo- stawowe. To wszystko sygnały, że musisz przestać. Czas odpocząć.

Ewolucja chyba niestety nie przewidziała, jak wielką rolę w naszym życiu będzie odgrywał umysł. Nie ma wyraźnych mechanizmów, które zabezpieczają nas przed przeciążeniem umysłu. A, że nasza aktywność życiowa, w pracy i poza nią, to teraz głównie aktywność umysłowa, stanowi to niemały problem.

Kiedy ostatni raz byłeś/aś tak naprawdę zmęczony/a fizycznie? Nie mówię tutaj o niewyspaniu, bo to także, w większości, bierze się z nadmiernej aktywności umysłowej. Zgaduję, że dawno. Zapomnieliśmy już, jak to jest.

Jeżeli po pracy fizycznej, potrzebujesz przestać się ruszać, to po pracy umysłowej potrzebujesz przestać myśleć. W tym wypadku, to ruch jest odpoczynkiem!

Organizm człowieka nie potrafi pracować intensywnie fizycznie i umysłowo w tym samym czasie. Jedno wyłącza drugie. Dlatego ruch to najlepszy odpoczynek dla przeciążonego umysłu. To także logiczne.

Leżenie, oglądanie telewizji, scrollowanie telefonu, to nie jest odpoczynek dla umysłu. Ciągle go stymulujesz. Spożywanie alkoholu także. Wyłączysz umysł, aktywując ciało. Z Twojej głowy znikną wszystkie myśli- gwarantuję.

Trudno mi sobie wyobrazić jak można pracować umysłowo, prowadzić biznes, czy nawet wychowywać dziecko, bez aktywności fizycznej. Można, ale będzie to męczarnia. Nie da się pracować efektywnie z ciągle przeciążonym umysłem. Tak samo, jak z przeciążonym ciałem.

Tu już dawno nie chodzi o ładny wygląd, czy nawet zdrowie, ale o jakość w codziennym funkcjonowaniu. Włącz aktywność fizyczną do swojego życia 🙂