Nowoczesne formy treningu

Strona główna 9 Porady 9 Nowoczesne formy treningu

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningów nie zawsze jest łatwe. Zajęcia sportowe mogą się źle kojarzyć – przepełnione sale, nieciekawy program, nadmierne wymagania. Czy da się inaczej? Tak! Aktywność fizyczna oprócz poprawy sprawności fizycznej powinna dodawać również pozytywnej energii. Dostępna oferta treningów we Wrocławiu jest obecnie na tyle rozbudowana, że nawet sceptyk znajdzie coś dla siebie.

Jak wybrać trening – najważniejsze aspekty

Zanim jednak wybrane zostaną konkretne zajęcia, warto udać się na konsultacje do specjalisty. Zwykle nie musi być to lekarz czy fizjoterapeuta, zazwyczaj w zupełności wystarczy doświadczony trener personalny. Sprawdzi on jakie metody treningowe będą najbezpieczniejsze i pozwolą uzyskać pożądany efekt. Nie każdy bowiem oczekuje takich samych rezultatów – dla niektórych priorytetem będzie utrata nadprogramowych kilogramów, komuś może zależeć na ładnie zarysowanych mięśniach, a kto inny chce się jedynie poruszać i poprawić kondycje. W przypadku źle dobranego treningu będzie zwiększała się jedynie frustracja spowodowana brakiem widocznych efektów. Czego potrzeba przed pójściem na pierwszy trening? Najważniejsza jest chęć i motywacja, resztę akcesoriów z pewnością znajdzie się na siłowni. Natomiast jeśli ktoś chciałby być lepiej wyposażony, można wybrać się do specjalistycznego sklepu sportowego i wypróbować pulsometr. Mierzy on tętno i pozwala na kontrolę częstotliwości bicia serca. Dzięki temu można cały czas świadomie utrzymywać intensywność treningu. Z pewnością sportowe sklepy we Wrocławiu posiadają go w ofercie. Podczas treningu warto być również odpowiednio ubranym. Na początek wystarczy prosty strój, koszulka i spodenki, lecz po czasie lepiej sprawdzi się odzież sportowa. Oddychające materiały pozwolą odprowadzić wilgoć i zapobiegną otarciom. Kluczowe jest również obuwie – lekkie i amortyzujące. Tak przygotowany zestaw treningowy z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort ćwiczeń.

Jak wybrać trening – najważniejsze aspekty

Treningi dopasowane do potrzeb

Popularność zajęć sportowych na siłowniach i pod okiem trenerów personalnych od lat rośnie. W tym czasie powstało wiele metod treningowych, dzięki czemu niezależnie od możliwości i oczekiwań każdy znajdzie coś dla siebie. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne formy treningów. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla osób znudzonych klasycznymi ćwiczeniami, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z treningami. Ciekawym rozwiązaniem są treningi na trampolinie – jumping fitness. Są to niezwykle energetyczne zajęcia, podczas których spada poziom stresu. Wzmacniają mięśnie całego ciała, a tym samym pozytywnie wpływają na sylwetkę. Ze względu na dużą ilość energii, jaka jest konieczna do tego rodzaju ćwiczeń, stanowią odpowiedni wybór dla osób w trakcie odchudzania. Trening na trampolinie przyspiesza przemianę materii i poprawia ogólną kondycję. Dodatkową zaletą tych ćwiczeń jest większa koordynacja i świadomość ciała. Dla fanów wyjątkowo intensywnych treningów dobrym wyborem będzie tabata. Trwa jedynie cztery minuty, lecz ze względu na połączenie ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności z bardziej umiarkowanymi, następuje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo podczas ćwiczeń tego rodzaju równomiernie kształtowane są mięśnie całego ciała. Rozwiązaniem godnym zainteresowania są również zajęcia body pump. Uczestnicy podczas nich otrzymują sztangi o wadze dopasowanej do ich masy i możliwości. Są to zajęcia dające wiele radości – ćwiczenia wykonywane są w rytm muzyki. Pozwalają zwiększyć wytrzymałość siłową oraz ogólną kondycję. W ich trakcie nie ma miejsca na znużenie, układy są systematycznie zmieniane, dzięki czemu nie tracą dynamiczności. Innego rodzaju zajęciami prowadzonymi w rytm muzyki jest zumba. Połączenie tańców latynoskich i aerobiku dało dynamiczną kombinację ćwiczeń, muzyki i pozytywnej energii. A dzięki wykorzystaniu elementów treningu siłowego i cardio, efektem systematycznego uczęszczania na zumbę jest poprawa kondycji, sprawności fizycznej i spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak ćwiczenia przy muzyce nie są atrakcyjnym wyborem, pozostaje jeszcze runmageddon. Jest to najoryginalniejszy rodzaj aktywności fizycznej. Przyjmuje on formę zawodów biegowych połączonych z pokonaniem wyszukanych przeszkód. Gwarantuje ekstremalne wrażenia, nieporównywalne do żadnego innego biegu. Wymaga pewnej sprawności fizycznej, lecz rywalizacja i adrenalina wynagradzają wysiłek.

Zalety regularnych treningów

Znalezienie odpowiedniego rodzaju treningów jest kluczowe, aby motywacja do regularności nie malała. Tylko dzięki niej możliwe będzie uzyskane zadowalających efektów. Jakie jeszcze zalety przynosi systematyczna aktywność fizyczna? Przede wszystkim lepsze samopoczucie. Ćwiczenia wpływają na pracę mózgu – zwiększają poziom substancji regulujących stres i wpływających pozytywnie na humor. Dodatkowo zwiększa się poziom energii i poprawia jakość snu. Jest to widoczne już przy krótkich, lecz systematycznych treningach.