Jak szybko zobaczę efekty trenując z trenerem personalnym?

Strona główna 9 Porady 9 Jak szybko zobaczę efekty trenując z trenerem personalnym?

Żyjemy w czasach, w których co raz więcej osób, w końcu zaczęło się interesować swoim stanem zdrowia i aktywnie dąży do jego poprawy. Inni chcą po prostu lepiej wyglądać, czuć się komfortowo ze swoim ciałem i nie wstydzić, pokazać go na plaży, czy basenie. Zaczynamy również dbać o swoją dietę i interesować się tym, co w siebie wrzucamy. 

Jest to bardzo dobre podejście, które jest szczególnie ważne ze względy na fakt, że od lat prowadzimy głównie siedzący tryb życia. I to od najmłodszych lat. W szkole siedzimy, w pracy siedzimy, w autobusie, czy samochodzie siedzimy. Gdy przychodzimy do domu to odpoczynek zazwyczaj, też jest w pozycji siedzącej. Przyczynia się to do problemów z biodrami, kręgosłupem, a także przy prowadzeniu średniej jakości diecie, prowadzi do nadwagi. Sytuacja wywołana przez pandemie, tylko spotęgowała, już wcześniej istniejący problem.

Szukamy więc rozwiązań — i bardzo dobrze. Pierwsze, co często przychodzi nam do głowy to siłownia, lub treningi domowe. Często zwracamy się po pomoc do trenera personalnego, by pomógł nam specjalista.

Czytając ten artykuł do końca, dowiesz się, czy współpraca z trenerem personalnym to dobry pomysł i jak szybko możesz spodziewać się efektów.

Czy warto rozpocząć współpracę z trenerem personalnym?

Czy warto rozpocząć współpracę z trenerem personalnym?

Wiele osób, które chcą zacząć przygodę z siłownią i treningami, często uczą się na własnych błędach i nie sięgają po radę specjalisty. Czy jest to dobre podejście? A czy kiedy boli Cię ząb, to próbujesz go wyleczyć sam, czy udajesz się do dentysty? Czy jak zepsuje Ci się samochód, to oddajesz go do mechanika, czy próbujesz sam znaleźć problem? Nie — zawsze lepiej zwrócić się do profesjonalisty, możesz myśleć, że poradzisz sobie sam, ale prawie zawsze kończy się to tak, że narobisz jeszcze więcej szkód i w ostatecznym rozrachunku wyjdziesz gorzej i zapłacisz więcej.

Z treningiem na siłowni jest dokładnie tak samo. Tylko nie ryzykujesz tutaj stanem swojego samochodu, a swoim zdrowiem. Błędnie wykonywanie ćwiczenia z czasem prawie na pewno doprowadzą do kontuzji i dysbalansów mięśniowych. Jedynym wyjściem wtedy będzie rehabilitacja z fizjoterapeutom, czego każdy wolałby uniknąć.

Jak mogę rozpocząć współpracę?

W obecnych czasach mamy kilka różnych opcji do wyboru.

Możemy zdecydować się na klasyczną współpracę z trenerem na naszej siłowni. Przeprowadzi on z Tobą wywiad, ułoży spersonalizowany plan treningowy, a jeżeli sobie tego zażyczysz to również dietę. Następnie przeprowadzi z tobą sesję treningową, gdzie przeanalizuje Twoją technikę ćwiczeń, wskaże błędy i jak je naprawić. Ewentualnie zaproponuje zamienniki popularnych ćwiczeń, które będziesz umiał/a wykonać. 

Innym, rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów, jest prowadzenie przez trenera online. Możemy wybrać trenera z Instagrama lub Facebooka, który pomoże nam zacząć przygodę z siłownią. Tutaj kluczowym elementem jest dobry wybór trenera. Obecnie nie brakuje oszustów, którzy tylko podszywają się pod trenerów z wieloletnim doświadczeniem, a tak naprawdę, wysyłają tak zwane plany “gotowce”, bez personalnego podejścia i mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego.

Trener online, podobnie jak trener na siłowni, przeprowadzi rozmowę wstępną, rozpisze plan i dietę; a później będzie śledził Twój postęp i wprowadzał odpowiednio zmiany. Główną różnicą, jest tu analiza techniki ćwiczeń. Zazwyczaj w tym przypadku odbywa się to albo poprzez rozmowę na żywo (zazwyczaj, kiedy prowadzisz treningi w domu), wtedy trener może na bieżąco korygować Twoje błędy. Lub nagrywasz filmy na siłowni, podczas wykonywania danego ćwiczenia, wysyłasz do trenera, a on je analizuję i przedstawia Ci, co jest do poprawy.

Każdy musi osobiście zdecydować, jaka forma współpracy będzie dla niego lepsza. Osobisty trening personalny może pozwolić wyłapać więcej błędów, ale prowadzenie online może być za to tańsze.

Jak szybko zobaczę efekty?

Jeżeli jesteś osobą początkującą i trenujesz pod okiem doświadczonego trenera, to efekty zobaczysz prawdopodobnie bardzo szybko. Osoba początkująca robi bardzo szybki progres, jest w stanie zbudować sporo masy mięśniowej i w tym samym momencie zrzucić tkankę tłuszczową, czyli zrobić tak zwaną rekompozycję, co może odmienić Twoją sylwetkę nie do poznania nawet w ciągu 2-3 miesięcy.

Bardzo ważne jest jednak tutaj trzymanie się założeń narzuconych przez trenera. Nie opuszczanie jednostek treningowych, trzymanie się rozpisanej diety i stały progres, zarówno ciężarowy, jak i techniczny.

Wspomniałem wcześniej o efektach sylwetkowych, jednak to nie jedyne efekty jak zauważysz po rozpoczęciu zdrowego stylu życia! Jest też niemniej ważna poprawa mentalna. Zapewne już po pierwszym lub drugim tygodniu regularnych ćwiczeń zauważysz, że po prostu czujesz się znacznie lepiej. Twoja głowa pracuje sprawniej, wysypiasz się, masz więcej energii do życia, jesteś bardziej uśmiechnięty. To są również bardzo ważne, jeśli nie ważniejsze pozytywne efekty!

Podsumowanie

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na wprowadzenie zmian w swoim życiu, to teraz jest odpowiedni moment. Nie jutro, tylko dzisiaj, im szybciej zaczniesz, tym szybciej dotrzesz do wymarzonego celu. Twoja sylwetka powinna działać, wyglądać i przede wszystkim być zdrowa!