Przygotowanie do wakacji – pomoc trenera personalnego

Strona główna 9 Porady 9 Przygotowanie do wakacji – pomoc trenera personalnego

Chcesz w końcu solidnie przygotować sylwetkę na wakacje, ale rok po roku kończy się to fiaskiem? Trening personalny i zbilansowana dieta mogą pomóc Ci osiągnąć każdy cel. Wykwalifikowany trener jest w stanie dostosować strukturę treningu do indywidualnych potrzeb i możliwości Twojego ciała. Decydując się na ten krok, znacznie skracasz swoją drogę do smukłej i zdrowej sylwetki.

​Chcesz zbudować formę na wakacje? Wyznacz sobie odpowiedni cel!

Gdy zbliża się wiosna, każdy wędruje myślami do wakacji, plaż i imprez nad jeziorem. Smukła i atrakcyjna sylwetka poprawia pewność siebie i sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo w stroju kąpielowym. To nie jest nic złego. Jednak ze względu na charakter tej motywacji, bardzo łatwo o nieprawidłowe podejście do treningu.

Większość osób, które nie uzyskują efektów na siłowni, zapomina o podstawowej kwestii – czyli wyznaczeniu sobie celu treningowego. Właśnie w oparciu o niego należy potem skonstruować odpowiedni zestaw ćwiczeń, na którym będziesz operować. Celem może być utrata wagi, budowanie masy mięśniowej, poprawa wyglądu sylwetki lub zdolności motorycznych ciała.

​Dopasowanie treningu personalnego do celu. Utrata wagi, lepsza sylwetka, a może poprawa funkcji ciała?

W zależności od Twoich priorytetów, cel treningowy będzie inny. Jeśli chodzi o kontekst przygotowań do wakacji, to najczęściej ludziom chodzi o chudnięcie albo lepiej wyglądające ciało. Warto zaznaczyć, że te dwa cele nie są ze sobą równoznaczne, a do ich osiągnięcia będą służyć zupełnie inne typy ćwiczeń.

Przygotowanie do wakacji - pomoc trenera personalnego

​Jaki trening personalny sprawdzi się najlepiej?

Trening personalny powinien być skonstruowany w oparciu o dwie podstawowe wytyczne:

  1. Twój cel treningowy
  2. Indywidualne możliwości Twojego ciała

Na podstawie celu trzeba dobrać typ ćwiczeń – czy będzie to trening cardio, siłowy, aerobowy, funkcjonalny, rehabilitacyjny czy jakikolwiek inny. Różne cele mogą uwzględniać zarówno tylko jeden typ treningu, jak i różne wersje hybrydowe – na przykład ćwiczenia anaerobowe-siłowe.

Z kolei indywidualne możliwości Twojego ciała warunkują to, jakie konkretnie ćwiczenia danego typu będziesz mógł wykonywać, a także w jakiej objętości, intensywności i częstotliwości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt duże odejście od optymalnej objętości, intensywności czy częstotliwości może albo spowodować przetrenowanie, albo nie przynieść żadnych efektów.

​Robienie formy na lato i zagrożenia z tym związane – czego lepiej nie robić?

Gdy zbliża się lato, zazwyczaj mamy dwa lub trzy miesiące na zbudowanie swojej formy. Szukamy więc najbliższej siłowni we Wrocławiu i zaczynamy wykonywać skrajnie obciążające treningi, często obejmujące losowe partie ciała lub złożone w bardzo niespójny sposób. Jakie są zagrożenia związane z nieświadomym treningiem i jak ich unikać?

​Zbyt duża intensywność lub częstotliwość treningu

Jeśli chcemy osiągnąć szybkie i zadowalające efekty, bardzo łatwo o przeforsowanie się. Wykonujemy treningi w intensywności, częstotliwości lub objętości znacznie przekraczającej możliwości naszego ciała. Ono zaś nie nadąża z regeneracją, w wyniku czego zamiast budować siłę, sprawność i zdrowie – z każdym kolejnym tygodniem słabniemy, aż w końcu tracimy motywację i rezygnujemy.

​Brak kontroli jadłospisu

Wielu początkujących amatorów siłowni pomija dietę, która jest bardzo ważnym elementem kształtowania sylwetki – zaraz obok treningu. Bez odpowiedniego bilansu kalorycznego czy ilości makroskładników nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć dokładnie takich efektów, jakich oczekujemy.

​Nieprawidłowa technika ćwiczeń

Gdy pierwszy raz udajemy się na siłownię, podpatrujemy jak inni wykonują ćwiczenia i próbujemy je naśladować. Niestety powoduje to wiele błędów technicznych, które w miarę jak będziemy zwiększać obciążenie, mogą stwarzać coraz większe zagrożenie dla naszego zdrowia – szczególnie dla kręgosłupa i stawów.

​Brak progresji i jednolitość bodźców

Często zdarza się też, że początkujące osoby wykonują trening cały czas na dokładnie takich samych obciążeniach – nie wiedzą bowiem, kiedy należy dokonać progresji. Co więcej – ćwiczenia na każdym treningu są dokładnie takie same, przez co mięśnie się do nich przyzwyczajają i nasze postępy stają się coraz wolniejsze.

​Jak trening personalny pozwala wyeliminować te zagrożenia?

Trening personalny jest szczególnie zalecany osobom początkującym, które nie posiadają żadnej lub posiadają nikłą wiedzę na temat treningu na siłowni. Praca z trenerem personalnym pozwala wyeliminować wszystkie z wcześniej wymienionych zagrożeń:

  • Trener dostosowuje objętość, intensywność i częstotliwość treningu do potrzeb i możliwości Twojego organizmu
  • Jeśli zasygnalizujesz taką chęć – możesz również otrzymać plan diety lub wskazówki dotyczące jadłospisu i możliwości jego kontrolowania
  • Każdy trener jako absolutną podstawę traktuje prawidłową i świadomą technikę. Poprawne wykonywanie ćwiczeń przekłada się bowiem na znacznie lepsze i szybsze efekty.
  • Trener personalny obserwuje Twój trening i określa, czy należy zwiększyć obciążenia albo zastąpić ćwiczenie na daną partię innym, które angażuje ją w inny sposób. Dzięki temu osiągasz maksymalne efekty przy możliwie najmniejszym wysiłki.

Współpraca z trenerem personalnym ma również bardzo duży wpływ na Twoją motywację. Trener dopinguje Cię na każdym kroku i pomaga znaleźć siłę, aby skończyć kolejną serię – aż do końca treningu.