Rady trenera personalnego dla początkujących

Strona główna 9 Porady 9 Rady trenera personalnego dla początkujących

Dzisiaj ludzie już wiedzą, jak ważne dla organizmu są regularne ćwiczenia. Pomagają one nie tylko cieszyć się wspaniałą sylwetką, ale także zachować zdrowie a w efekcie nawet przedłużyć życie. Wiele osób, mimo że bardzo chciałoby zacząć ćwiczyć, nie mogą pokonać strachu przed nowym miejscem. Obawiają się, że nie poradzą sobie z jakimś ćwiczeniem lub nie będą umieli obsłużyć którejś z maszyn i wystawią się na pośmiewisko. Bezpodstawnie, bo na siłowni każdy zajmuje się swoim treningiem, a jeśli ktoś zauważy, że sobie z czymś nie radzisz, raczej podejdzie i zaproponuje pomoc, niż wyśmieje. Najlepszym wyborem dla początkujących, jest ćwiczenie z trenerem personalnym. Zawsze będziesz miał pod ręką kogoś, kto Ci pomoże, doradzi i opracuje plan ćwiczeń.

Wyrób sobie dobre nawyki

Pamiętaj o tym, że zdrowie jest najważniejsze. Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na serce, jednak przed bardzo intensywnymi treningami warto wybrać się do lekarza i zrobić podstawowe badania, także serca, które stwierdzą jednoznacznie, na jak wiele może sobie pozwolić Twój organizm. Warto wybrać się do internisty i poprosić o zrobienie kompletu podstawowych badań, które nakreślą stan Twoje zdrowia. Pamiętaj, najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Bardzo dużo osób ma kłopot z samym rozpoczęciem treningu, nie wiedzą, od czego zacząć i jak zabrać się za ćwiczenia, pierwsza rada brzmi – zacznij od nauki podstaw. Powinieneś zorientować się dokładnie, jak wygląda, jakie maszyny są dostępne oraz w jaki sposób z nich korzystać. Co dalej? 

  • rozpoczynając trening, pamiętaj o dokładnym i starannym wykonaniu rozgrzewki 
  • postaraj się kontrolować pracę własnych mięśni
  • staraj się panować nad tempem
  • wykonaj cały plan treningowy
  • spróbuj ćwiczyć z większym obciążeniem
  • po treningu wykonaj rozciąganie

Dzięki temu nie tylko zwiększy się efektywność Twoich ćwiczeń, te nawyki przede wszystkim mają pomóc Ci bezpiecznie przeprowadzić każdy trening. Kontuzje są zazwyczaj efektem braku przestrzegania tych kilku bardzo ważnych zasad. Powinieneś skupiać się na ćwiczeniach i przywiązywać wagę do wykonywania ich możliwie jak najbardziej precyzyjnie, dzięki temu uzyskasz szybsze efekty. 

Blurred background of Rows of black dumbbells on rack in the gym, Weight training equipment in sport fitness center.

​Garść wiedzy przed rozpoczęciem ćwiczeń

Zanim zaczniesz regularnie wykonywać ćwiczenia, powinieneś wiedzieć kilka podstawowych rzeczy:

  • pamiętaj, że tempo jest bardzo ważne, opuszczając bezwładnie ciężary, sam strzelasz sobie w kolano, bo twoje treningi znacznie tracą na efektywności
  • progresje i regresje ćwiczeń, to po prostu trudniejsze oraz łatwiejsze opcje treningu, dzięki wiedzy na ich temat możesz trenując tę samą partie mięśni przechodzić z wyższego na niższy poziom
  • zaczynając treningi powinieneś robić od 1 do 3 powtórzeń dla wybranych partii mięśniowych, wykonując nie więcej niż 4 serie

Nie powinieneś lekceważyć regeneracji po treningu. Samo leżenie na kanapie nie wystarczy. Wszystko, co robisz pomiędzy treningami, wpływa na ich jakość, negatywnie lub pozytywnie. Na efektywność Twoich treningów wpływa nie tylko dieta czy odpowiednia ilość snu, ale także dodatkowa aktywność, stres, nawyki czy codzienne obowiązki. Pierwsze treningi wiążą się ze sporymi zmianami w organizmie. Intensywne regularne ćwiczenia wymagają również odpowiedniej suplementacji, nie powinieneś zapominać o uzupełnianiu niezbędnych mikroskładników. Bez tego ilość energii, której potrzebujesz do pracy, może znacznie spać, zdarza się także, że nie będziesz w stanie si odpowiednio skoncentrować, nie tylko na codziennych obowiązkach, ale także na dalszych częściach treningu.

​Pierwszy trening

Po pierwsze pamiętaj, żeby się nie spieszyć. Najlepsze i najtrwalsze efekty osiąga się stopniowo, poprzez regularne ćwiczenia. Pamiętaj także, aby obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na pojawiające się, ewentualne stany zapalne, których spiesząc się, możesz nie dostrzec. Postaw sobie realny cel i konsekwentnie do nie dąż. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Podczas zaledwie jednej godziny ćwiczeń, organizm traci około lira wody, to bardzo dużo, dlatego ważne jest, aby ją ciągle uzupełniać. Pamiętaj, aby co jakiś czas poszerzać zakres zainteresowań i próbować ćwiczyć z nowymi maszynami, dzięki temu będziesz się ciągle rozwijał, a treningi nigdy nie przestaną być ekscytujące.

Podczas pierwszej wizyty na siłowni bardzo ważne jest przyjście z konkretnym planem, dzięki, któremu nie zmarnujesz czasu. Najlepszym wyjściem, jest skorzystanie z usług trenera personalnego. Nie zapomnij zabrać ze sobą wody. Odpowiednie nawodnienie to podstawa. Strój, który zabierzesz, powinien być odpowiednio dobrany. Buty nie powinny ślizgać się po podłodze, należy je dobrać zgodnie z rozmiarem, to zapewni bezpieczeństwo. Kobiety powinny zadbać również o stanik sportowy dobrany według rozmiaru. Poza tym ubierz się dowolnie, najważniejsza zasada jest taka, żeby strój był wygodny i przewiewny. Powinien umożliwić swobodne wykonywanie ćwiczeń.

Pamiętaj, że higiena jest bardzo istotna, dlatego zamiast zwykłych ręczników, z których mogą korzystać wszyscy, użyj ręczników papierowych i wyrzuć je po skorzystaniu. Zadbaj także o dezynfekcję stanowiska, z którego przed chwilą korzystałeś.